Cześć!

Zdjęcia z wakacji robi chyba każdy, kto się na nie udaje. Ty pewnie też. Przygotowałem dla Ciebie kilka porad, jak sprawić, by było one wartościowe i stanowiły świetną pamiątkę! Zapraszam do lektury!

 

Jaki sprzęt na wakacje?

Temat spraw techniczny to mój ulubiony (tak, wyczuwasz sarkazm). Odpowiadam z ręką na sercu: każdy. Masz tysiąc obiektywów do swojego aparatu? Naprawdę, będziesz je nosił na każdy wakacyjny spacer, przekręcał, zmieniał, porównywał? Ok, nasze paski to wytrzymają, ale czy Twoja szyja też? 🙂

Czy sam telefon wystarczy? Hm, poniżej prezentuję kilka zdjęć wykonanych właśnie telefonem. Zdjęcia zostały poddane niewielkiej obróbce (kontrast, nasycenie).

Dla ciekawskich pod każdym zdjęciem specyfikacja techniczna.

P60707 204012

Meizu MX4, 1/1300, iso 100, f. 2.2

zdjęcia z wakacji

LG G6, 1/400, ISO 50, F. 2,4

 

zdjęcia z wakacji

LG G6, 1/200, ISO 50, F. 2,4

 

Ok to jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji, skoro nawet telefonem wyglądają fajnie? Patrzcie na światło, na kompozycję, kadr. Czasem błędnie przyjmujemy, że jeśli jest pogoda “pod chmurką” to zdjęcia wyjdą beznadziejnie. Nic bardziej mylnego! Chmury działają niczym softbox, zmiękczają światło więc jeśli szykujecie się do wakacyjnego portretu to właśnie może dużo lepiej będzie poszukać zacienionego miejsca lub poczekać na wieczorną godzinę.

zdjęcia z wakacji

 

Jak wykonać piękne zdjęcia nocą?

W przypadku telefonu niestety dużą rolę odegra jego model. Topowe flagowce powinny poradzić sobie z małą ilością światła. Jednak przy zdjęciach nocnych musimy spełnić jeszcze kilka warunków.

Po pierwsze: znajdź stabilne podłoże. Nie musisz mieć statywu (choć będzie dużo łatwiej). Aparat musi być unieruchomiony, ponieważ zdjęcie będzie bardzo długo naświetlane i każde drganie spowoduje brak ostrości.

Po drugie: ustaw wyzwalacz migawki. Wciśnięcie może spowodować drgania.

Po trzecie: w przypadku bardzo dużych różnic świateł posłuż się techniką HDR.

HDR? To technika polegająca na łączeniu kilku zdjęć w jedno, dzięki czemu mamy perfekcyjnie doświetlone zarówno ciemne elementy zdjęcia równocześnie nie prześwietlając jasnych. Poniżej przykład.

 

zdjęcia z wakacji

zdjęcia z wakacji

 

Zdjęcia z wakacji też mogą być poddane selekcji!

Powiedzmy, że przywieziesz z wakacji 1000 zdjęć. Naprawdę myślisz, że ktoś będzie miał ochotę oglądać wszystkie? Śmiem stwierdzić, że nawet Ty ich nigdy nie obejrzysz 🙂 Podejrzewam, że w tym 1000 znajdzie się conajmniej 500 powtórzeń danego momentu. Wybierz najlepsze! Okrój tą ilość do minimum, mniej znaczy więcej. Ze 150 zdjęć dużo łatwiej będzie Ci wykonać album, do którego z przyjemnością będziecie wracać ze znajomymi i rodziną.

 

zdjęcia z wakacji

 

Co jest istotne w zdjęciach z wakacji?

Moja rodzina często śmieje się, że na zdjęciach które przywożę nigdy nie ma mnie. To prawda, jest mi to kompletnie niepotrzebne, zdjęcia które wykonuję na wakacjach powodują, że pamiętam na co patrzyłem i czuję się wtedy, jakbym znów tam był. Nie muszę być uchwycony na zdjęciu, ważne że ja je zrobiłem.

Pamiętajcie o tym i fotografujcie pięknie, niekoniecznie stając zawsze przed obiektywem na tle pięknej budowli, plaży czy zachodu słońca.

A wszystkim, którzy są jeszcze przed swoim wakacyjnym wyjazdem życzę niezapomnianych chwil i pięknych zdjęć! <3

Jeśli tylko macie ze sobą pasek od Kozioł – koniecznie przyślijcie nam zdjęcia na koziolpaskifoto@gmail.com

lub poślij nam na fejsie: FACEBOOK

Wskocz też na INSTAGRAM

MG 2257

zdjęcia z wakacji

zdjęcia z wakacji

zdjęcia z wakacji

zdjęcia z wakacji

zdjęcia z wakacji